Hz. Ömer ve Hz. Hamza’nın nasıl Müslüman olduklarını kısaca anlatınız?

Sponsor Bağlantılar

Hz. Ömer ve Hz. Hamza’nın nasıl Müslüman olduklarını kısaca anlatınız?
İslamın ilk yıllarında iki büyük sahabe ile güçlenen Müslümanlar. Onlar sayesinde daha çok cesaretlendiler. Bir Allah’ın Aslanı Hz. Hamza diğeri de Müminlerin Emiri Hz. Ömer Allah ikisinden de razı olsun.
Hz. Hamza’nın Müslüman Oluşu
Hz. Hamza peygamberimizin hem amcası hemde süt kardeşiydi. Peygamberimizi çok sever ona karşı şefkatliydi. Peygamberimiz bir gün “Safâ” tepesinde otururken yanından Ebû Cehil geçti. Rasulullah (s.a.v)’e çirkin sözlerle hakarette bulundu. Peygamberimiz hiç bir karşılık vermedi. Hamza o gün ava gitmişti. Dönüşünde, bir cariye, olayı Hamza’ya anlattı. Hamza henüz Müslüman olmamıştı. Yeğenine hakaret edilmesine dayanamadı, silahını çıkarmadan, derhal Kureyş’in toplantı yerine gitti. “Kardeşimin oğluna hakaret eden sen misin?” diyerek yayı ile Ebu Cehil’in kafasına vurup yaraladı. Ebu Cehil, Hz. Hamza Müslüman olabilir anlayışıyla sesini çıkarmadı. Hz. Hamza, Rasulullah (s.a.v)’e giderek Onu teselli etmek istedi. Rasulullah (s.a.v)’in ancak iman etmesi ile memnun olacağını söylemesi üzerine, şehadet getirip Müslüman oldu.

Hz. Ömer’in Müslüman oluşu
Hz. Ömer kızgın bir şekilde peygamber efendimizi öldürmek için yola koyulur. Yolda giderken Abdullah oğlu Nuaym’a rastlar kız kardeşi Fatıma ve kocasının Said bin Zeyd’in Müslüman oldukları haberini verir. Hiddetlenerek yolunu çevirir ve kız kardeşinin evi basmaya gider. Kapının yanına yaklaşınca kuran seslerini duyar. Kapıyı şiddetle çalmaya başlar. Hz. Ömer’in sesini duyunca kuran sahifelerini hızlıca sakladılar ve kapıyı açtılar. Hz. Ömer onlara “Nedir o okuduğunuz şey”? diye bağırdı. Ömer:
-“İşittiklerim doğruymuş” diyerek, hiddetle eniştesinin üzerine atıldı. Araya giren kız kardeşinin, bir tokatla yüzünü kan içinde bıraktı. Canı yanan kız kardeşi Fatıma:
-“Ya Ömer, Allah’tan kork. Ben ve eşim Müslüman olduk, bundan gurur duyuyoruz ve senden korkmuyoruz. Öldürsen de dinimizden dönmeyiz”… dedi ve şehadet getirdi. Yüzü kan içindeki kız kardeşinin bu hâli ve sözleri Ömer’i sarstı, kalbinde bir yumuşama başladı, adeta yaptıklarına pişmandı. Olduğu yere oturdu:
-“Hele şu okuduğunuz şeyi getirin, göreyim”, dedi. Kız kardeşi Kuranı Kerim sahifesini O’na verdi. Bu sahife “Ta Ha” veya “Hadid” Suresinin ilk ayetleriydi. Ömer büyük bir ilgi ile sahifeyi okumaya başladı. Bu olaydan sonra derin bir düşünceye daldı ve bu olaydan sonra peygamberimizin huzuruna çıkarak Müslüman oldu.

Sponsor Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Atatürk’ün bir lider olarak Türk toplumunun yaşantısını nasıl değiştirdi Başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler: hz ömerin müslüman oluşu kısaca, hz ömer müslüman oluşu kısaca, hz hamza ve hz ömerin müslüman oluşu, hz ömer ve hz hamza nasıl müslüman oldu, hz hamza ve hz omerin musluman olusu kisaca, Hz hamzanin müslüman oluşu, hz ömer nasıl müslüman oldu kısa bilgi, hz ömer nasıl müslüman oldu, hz ömer nasıl müslüman oldu kısaca

13 yorum

 1. kötü bir yol izleyince sorunu gece yatmadan uzunca düşünürüm sonra yaptığım hatanın kötü olduğunu anladıktan sonra o kişiden ya helallik dilerim ya da allaha bol bol tevbe istifar getiririm .ALLAH YARDIMCIN OLSUN..

 2. Çok güzel olmuş teşekkür ederim .Ayrıca çok işime de yaradı Allah razı olsun.

 3. güzel ödevim için çok yardımcı oldu kim yaptuysa ellerine sağlık

 4. BİLMİYODUM YAAAAA ÇOK GÜZELMİŞŞ

 5. helal size çok yardımcı oldu

 6. Çok teşekkür ler

 7. Cok sağolun odevim için araştırdım hem kısa hem de çok detaylı

 8. İşime çok yaradı herkes e tesseku

 9. sağolun ödevime yardımcı oldu güzelmiş beğendim

 10. çok kısa ve detaylı ssağolun

 11. Tsk ederim odevime kolalik sağladı

 12. güzelmiş allah razı olsun

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.